• Avaleht
  • /
  • Publikatsioonid
  • /
  • Ettekanded
  • /
  • MÄRT KARMO kirjalik läkitus mälestusmärgi “Otto Tiefi valitsuse liikmed ja kõrgemad riigiametnikud nimeta haudades” avamisele 22. septembril 2012 Tallinnas Metsakalmistul

MÄRT KARMO kirjalik läkitus mälestusmärgi “Otto Tiefi valitsuse liikmed ja kõrgemad riigiametnikud nimeta haudades” avamisele 22. septembril 2012 Tallinnas Metsakalmistul

MÄRT KARMO kirjalik läkitus mälestusmärgi “Otto Tiefi valitsuse liikmed ja kõrgemad riigiametnikud nimeta haudades” avamisele 22. septembril 2012 Tallinnas Metsakalmistul

Märt Karmo kirjalik läkitus mälestusmärgi „Otto Tiefi valitsuse liikmed ja kõrgemad riigiametnikud nimeta haudades“ avamisele 22. septembril 2012 Tallinnas Metsakalmistul

Austatud kohalviibijad!
Olgu täna avatava mälestusmärgi kommentaariks meenutatud, et Tallinnas on veel üks paik, kus Otto Tiefi valitsuse liikmete vapper tegu ja mälestus on mõjusal viisil põlistatud. 
Nimelt esitleti viis aastat tagasi, 18. septembril 2007 endise Maapanga, nüüdse Eesti Panga hoone koosolekusaalis, toonase Maapanga juristi O. Tiefi nõupidamisruumis ja tema valitsuse moodustamise paigas selle valitsuse liikmete ja viie kõrgema riigiametniku (riigisekretär Helmut Maandi, riigikontrolör Oskar Gustavsoni, õiguskantsler Richard Öveli, sisekaitseülem Juhan Reigo ja sõjavägede ülemjuhataja Jaan Maide) fotosid. Lisaks fotodele on saalis ka tahvlid eesti- ja ingliskeelse tekstiga 1944. aasta 18. septembri valitsuse moodustamise ajaloolisest taustast, saamisloost ja tähtsusest.
Nende fotode pidulikust esitlusest võtsid osa O. Tiefi valitsuse rahaministri ja saksaaegse Eesti Panga juhi Hugo Pärtelpoja tütar Helvi Hödrejärv ning poeg Ilmar Pärtelpoeg, haridusminister Arnold Susi tütar Heli Susi, kaubandus-tööstusminister Rudolf Penno poeg Enno Penno, tervishoiuminister Voldemar Sumbergi poeg Eerik Sumberg, riigisekretär Helmut Maandi tütar Anne Maandi-Callius ja poeg Jaak Maandi, sõjavägede ülemjuhataja Jaan Maide tütar Faemetta-Vivian Traks ning Eesti Rahvuskomitee liikme Ernst Kulli poeg Agu-Üllar Kull. Kõik need, kes olid saanud pidulikust sündmusest osa võtma tulla. 
Lisaks eelnimetatuile olid kohal ka rahvuskomitee kaastöölised Enn Sarv ning Jaan Kross. Mõlemale jäi see paraku enne lahkumist viimaseks viibimiseks avalikkuses.
Sündmusele andis kaalu Eesti Vabariigi presidendi Toomas Hendrik Ilvese ja peaminister Andrus Ansipi, samuti mitme riigikoguliikme ja kõrge riigiametniku kohalviibimine. 
Sissejuhatuseks lauldi Eesti Vabariigi hümni ning vaadati viieminutilist filmilõiku Helmut Maandi 1950. aastail Rootsis lindistatud meenutustest neist kangelaslikest ja traagilistest päevadest septembris 1944. Isamaalised kõned pidasid EV president Toomas Hendrik Ilves ja riigikoguliige Mart Laar, sõnavõtuga esines ka Eesti Panga president Andres Lipstok. Pidulikule koosviibimisele lisas värvi annetus, mille tegi Helmut Maandi ütar Anne Maandi-Callius, kes andis Eesti Panga presidendile Andres Lipstokile üle sümboolse koguse Saksa ja Vene rahatähti, mida rahaminister ja Eesti Panga juht Hugo Pärtelpoeg oli keskpangast põgenemisteekonnale kaasa võtnud ning Puise rannas valitsusliikmetele laiali jaganud. Nii naasid need rahatähed, mis koos Puise rannast ainsana pääsenud Helmut Maandiga Rootsi olid jõudnud, 63 aastat hiljem Eesti Panka. Nüüd küll juba Eesti Panga muuseumisse. 
O. Tiefi valitsusliikmete fotode ja muude materjalide otsimise ja hankimise eest tuleb taaskord tänada Enn Nõud, Enn Sarve, Mart Oravat, Pearu Trambergi ja Aare Tiisvälja.
Kõnealune koosolekute ruum Eesti Pangas ehk Monetaarium on saanud paigaks, kus valitsuskabinet on pärast seda pidanud oma väljasõiduistungeid, et niimoodi püsivalt väärtustada O. Tiefi valitsuse tähtsust ja tähendust, aga ka sümboolselt rõhutada selle järjepidevuse katkematust tänaste valitsuskoosseisudega.
Lõpetuseks sobiks osundada president Toomas Hendrik Ilvese viis aastat tagasi peetud kõne ülendavatele sõnadele: „Ma tunnen uhkust, ülimat uhkust Otto Tiefi valitsuse üle. Demokraatia ja vabaduse nimel läksid nad vastu oma ettemääratud saatusele, et keegi ei saaks tulevikus väita, nagu oleks Tallinn 1944. aasta septembris vabastatud.

Märt Karmo,
Otto Tiefi valitsusliikmete mälestuse jäädvustamise toonane eestvedaja Eesti Pangas 

Tagasi ülesse